Строгач К-10 ABICOR BINZEL

  • Артикул: 516.D001
  • Виробник: Abicor binzel
  • Модель: Строгач К-10 ABICOR BINZEL
  • Наявність: На складі
  • 7377.10 грн


  • Самовивіз - Новая пошта 50 грн
  • Самовивіз - склад Безкоштовно

  • Готівкою: при отриманні
  • За передоп. Visa / MasterCard
  • Безготівковими: з ПДВ / без ПДВ

Строгач К-10 ABICOR BINZEL

Строгачи канавок застосовується для стругання канавок, підготовки металу до зварювання, виправлення дефектів пустот і тріщин, зняття фаски, різання, обробки поверхонь всіх металів і сплавів.

особливості:

1) Надійна теплоізольована рукоятка

2) Вентильне регулювання тиску повітря

3) висока пропускна здатність повітря

Технічні характеристики:

Навантаження 500 А (при ПВ = 60%)

Діаметр круглого електрода, мм 4-10 мм

Пластинчастий електрод ширина - 15 / 20мм

товщина - 4 мм

Максимальний тиск повітря 10 бар

Підключення 3/8 "-18 NPT

Технологія повітряно-дугового стругання.

Спосіб повітряно-дугового стругання вугільним електродом заснований на тому, що метал, розплавлений електричною дугою, видувається струменем стисненого повітря. Цей спосіб стругання протягом багатьох років успішно застосовують в металургії, машинобудуванні завдяки його високим техніко-економічними показниками.

Строжку металу виконують на постійному або змінному струмі вугільними електродами з круглим або прямокутним перетином. Електроди з круглим перетином використовують, переважно, для зняття фасок, строжки канавок, різання. Електроди з прямокутним перетином застосовують для очищення поверхні і усунення поверхневих дефектів на сталевих виливках.

Для поліпшення токопроводящей здатності і захисту вугільного електрода від передчасного оплавлення на поверхню електрода наносять мідне покриття.

Для повітряно-дугового стругання канавок вугільним електродом використовують спеціальний Електродотримачі. Він складається з тримача для контактного закріплення електрода, забезпеченого каналами для подачі струменів стисненого повітря в зону ріжучої дуги, і спеціального полого кабелю. За допомогою роз'єму порожнистий кабель під'єднують до зварювального кабелю і пневматичної шлангу.

Основні частини повітряно-дугового різака: головка з контактним затискним і сопловими пристроями, рукоятка, спеціальний шланг, вузол кріплення токо- і Повітропідвідні комунікацій.

Контактно-затискний пристрій ризиків має дві стискувані пружинами контактні поверхні (колодки), між якими закріплюють електрод. Це забезпечує легку зміну електродів і можливість їх установки під довільним кутом до рукоятки. Соплові пристрої сучасних повітряно-дугових різаків, пропоновані фірмою «Абікор Бинцель», виконані у вигляді циліндричних каналів в контактній колодці. Такі сопла дозволяють формувати повітряні струмені, орієнтовані під невеликим кутом уздовж бічної поверхні електрода.

Для видалення металу, розплавленого дугою, досить двох паралельних струменів, наступних за електродом в напрямку різання. Соплові пристрої виконані тільки в одній контактної колодці.

Для подачі повітря в різак застосовують спеціальний рукав, в повітряному каналі якого прокладений гнучкий кабель, що підводить струм.

Фірма «Абікор Бинцель» розробила три модифікації утримувачів К10, К12, К16 для повітряно-дугового стругання круглими вугільними електродами; кожен забезпечений спеціальним порожнистим кабелем довжиною 3 м.

Повітряно-дугове стругання зазвичай здійснюють від серійних випрямлячів з силою струму від 500 до 1000 А, що мають крутопадаючих зовнішню характеристику. Напруга холостого ходу випрямляча має бути не менше 60 В, в цьому випадку забезпечується легке запалювання дуги і її стабільне горіння. Строжку стали виробляють на зворотній полярності, при обробці сірого чавуну, кольорових металів використовують пряму полярність.

Стиснене повітря забезпечує не тільки видалення розплавленого металу, а й охолодження електродотримача. Необхідно стежити, щоб при оптимальному тиску стисненого повітря (близько 0,7 МПа) його витрата становив 600-1500 л / хв. Стисле повітря повинен бути очищений від води і масла, в цьому випадку досягається хороша чистота поверхні різу і повне видалення розплавленого металу із зони стругання (різання). Перед початком стругання вентиль подачі стисненого повітря повинен бути відкритий, а виліт вугільного електрода складати не більше 150 мм.

Швидкість переміщення електрода і кут його нахилу безпосередньо впливають на глибину, ширину канавки і якість її поверхні. Ширина канавки повинна бути на 2-3 мм більше діаметра електрода. Для забезпечення високої продуктивності строжки кут нахилу електрода повинен становити 45-55 °, а швидкість переміщення електрода - 510-1000 мм / хв.

Для отримання глибокої канавки слід виконувати пошарове строжку при оптимальному положенні електрода.

Витрата електродів залежить від сили струму, перетину електрода, хімічного складу електрода, глибини канавки. У практиці витрата електродів складає 65-150 мм на метр канавки.

Повітряно-дугове стругання канавок вугільним електродом є універсальним прийомом видалення дефектів в зварних швах і лиття. Основна її перевага перед газокисневої різкою полягають в тому, що її можна виконувати у всіх просторових положеннях. Це дозволяє легко видаляти прихватки з кореня шва, дефекти як з лицьового, так і зі зворотного боку зварного шва без пошкодження основного металу.

Характеристики
Діаметр електрода 4,0-10,0 мм
Навантаження в Амперах 500 Ампер
Написати відгук
Погано  Добре

Теги: BINZEL,